KURJER PORANNY 3 września

Pobierz PDF

Opis

KURJER PORANNY, Warszawa, 3 września 1939

Maski gazowe domowego wyrobu z flaneli lub z gazy opatrunkowej

Ponieważ nie każdego stać na kupno maski gazowej, trzeba pomyśleć o czymś zastępczym, w co można się samemu łatwo zaopatrzyć, aby ochronić się przed działaniami ataków gazowych.
Nadają się do tego maski prowizoryczne, uszyte z kilku warstw flaneli, zawierające wewnątrz warstwę węgla aktywnego. Maseczki nakłada się na nos i usta i przytwierdza szczelnie do twarzy za pomocą taśmy.
Innym, a może nawet łatwiejszym w domu do zastosowania sposobem prowizorycznym obrony przeciwgazowej jest tampon składający się z 30 płatków gazy opatrunkowej napojonych odpowiednim roztworem neutralizującym wpływ gazu.
Roztwór taki możemy sobie sporządzić, mieszając: 100 gramów czystej wody, 80 gramów gliceryny, 40 gramów tiosiarczanu sodowego i 40 gramów urotropiny. Wymienione środki chemiczne, które możemy kupić w najbliższej aptece, można przechowywać osobno i zmieszać je dopiero na wypadek alarmu lotniczego. Można też zmieszać je od razu na zimno i przechować przygotowane w dobrze zakorkowanej butelce. Przed użyciem roztwór ten wylewa się na talerz lub na miskę, zanurza się w nim tampony na przeciąg 5 minut, potem nadmiar roztworu wyciska się przez wygniatanie tamponów w rękach. Tampon jest gotowy do użytku, jeżeli nawet po silnym ugniataniu w rękach roztwór z niego nie wycieka. Zaznaczamy, że odciśnięty nadmiar roztworu jest pełnowartościowy i może być z powrotem wlany do flaszki z roztworem czystym.
Tak samo i tampon po napadzie gazowym i po wysuszeniu może być użyty ponownie, tylko oczywiście trzeba go znowu na wypadek nowego ataku po raz drugi nasycić w wyżej opisany sposób roztworem neutralizującym.
Opisane wyżej obydwa te domowe sposoby obrony przeciwgazowe ochraniają, jak widzimy, tylko usta i nos, nie dają natomiast zabezpieczenia dla oczu. Zwykle jednak krótki pobyt w strefie zagazowanej nie jest dla oczu niebezpieczny. Oczy można chronić za pomocą przymknięcia powiek, o ile nie potrzeba wycofywać się ze strefy zagazowanej wtedy, gdy fala gazowa sama przesuwa się w terenie. Zupełnie jednak pewną ochronę oczu przed gazami dają szczelne okulary ochronne używane w przemyśle chemicznym, które można nabyć w handlu.
Przed nałożeniem maseczki na twarz należy przedtem twarz dobrze nasmarować tłuszczem. Maseczka musi oczywiście dokładnie przylegać do twarzy.

Licencja / źródło

KURJER PORANNY, Warszawa, 3 września 1939, POLONA, wolna licencja (CC-BY - Uznanie autorstwa 3.0 Polska)

Plik podchodzi z e-kartki z dnia 03.09.1939