O projekcie

W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej Dom Spotkań z Historią uruchamia projekt „e-kartka z historii. Warszawa 1939”, w ramach którego udostępniamy bezpłatną aplikację mobilną „e-kartka 1939” oraz portal wrzesien39.waw.pl.

Portal to multimedialne kalendarium historyczne, które obejmuje 52 dni z życia miasta między 15 sierpnia, na dwa tygodnie przed wybuchem wojny, a niemiecką defiladą zwycięstwa 5 października 1939 roku. Każdy dzień z prezentowanego kalendarium zawiera szereg tekstów źródłowych z dzienników, pamiętników i prasy, zdjęć, map, materiałów audio i wideo, które pozwalają zrekonstruować dzień po dniu życie mieszkańców stolicy. Część materiałów w aplikacji i na portalu jest dostępna na wolnej licencji, co umożliwia swobodne ich wykorzystywanie.

Zachęcamy także do ściągnięcia naszej aplikacji, dzięki której uzyskasz dostęp do e-kartek na swoim telefonie. Codziennie otrzymasz krótką informację o tym, co i gdzie wydarzyło się w Warszawie 75 lat temu wraz z fotografią i identyfikacją zdarzenia na mapie google oraz mapie z 1939 roku. Aplikacja ma także możliwość porównywania fotografii archiwalnych ze zdjęciami użytkownika, dzięki czemu tworzy on wyjątkową galerię na swoim telefonie.


Twórcy dołożyli wszelkich starań w celu odnalezienia podmiotu autorskich praw majątkowych. Prosimy, aby osoby pominięte (tj. takie, z którymi nie udało się nawiązać kontaktu przed opublikowaniem utworu), którym przysługują autorskie prawa majątkowe, nawiązały kontakt z wydawcą.

Pobierz aplikacje

Realizatorzy:

Partnerzy:

Partnerzy medialni:Partner technologiczny:

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2014”